Mediácia
Čo je to Mediácia?
Mediácia je mimosúdna činnosť, pri ktorej osoby zúčastnené na mediácii pomocou mediátora riešia spor, ktorý vznikol z ich zmluvného alebo iného právneho vzťahu. Riešenie sporov mediáciou podrobne upravuje zákon č. 420/2004 Z.z. o mediácii.
Mediáciou možno riešiť spory, ktoré vznikajú z občianskoprávnych, rodinnoprávnych, obchodných záväzkových a pracovnoprávnych vzťahov.
Mediáciu je možné využiť aj v čase, ak je podaný návrh alebo žaloba na súde.
Ak dôjde k dohode ešte pred začiatkom súdneho pojednávania, ušetríte na súdnom poplatku, ktorý Vám bude vrátený vo výške 90 %.
Ak už pojednávanie začalo, líši sa to od typu pojednávania, ale cca 50 % súdneho poplatku Vám bude vrátený.
Kto je mediátor?
Mediátor je odborne kvalifikovaná osoba, nezávislá a nestranná osoba, zapìsaná v Registri mediátorov vedenom Ministerstvom spravodlivosti SR. Mediátor je odborníkom v oblasti riešenia sporov a komunikácie. Skutočnosť, že mediátor je v spore nezávislým a nestranným a teda nezastupuje ani jednu zo sporiacich sa strán je garanciou toho, že mediátor je schopný vnìmať pozìcie, stanoviská a záujmy oboch strán nezaujato, vecne a z nadhľadu. Práve preto je vstup mediátorov do prebiehajúcich sporov v praxi čoraz viac žiadaný.
Mediácia je vhodná na riešenie sporov:
- kde sú klienti ochotní riešiť spor zmierlivo vzájomnou dohodou
- kde sú vzťahy medzi stranami dlhodobého charakteru a záujmom je ich udržať aj do budúcna
- kde chcú účastníci ušetriť čas a financie.
Hlavné princípy mediácie:
- dobrovoľnosť
- dôvernosť
- nestrannosť a neutralita
- zmena súperenia na spoluprácu
- prevzatie zodpovednosti
- orientácia do budúcna